خستگی‌ناپذیر بودن کودکان دلیل علمی دارد

کرونوس – بچه داشتن سخت است. از شغل دائم سخت‌تر و البته شیرین‌تر است. اما دلیل در آمدن پدر والدین اخیراً مشخص شده است. بر اساس تحقیق تازه‌ای که در Frontiers in Psychology منتشر شده، کودکان به اندازه‌ی ورزشکاران مقاومتی تندرست هستند و به همان سرعت آن‌ها بهبودی می‌یابند.

این تحقیق در ادامه و تکمیل پژوهش دیگری منتشر شده که به بررسی این می‌پرداخت که آیا کودکان در تمرینات سنگین به اندازه‌ی ورزشکاران بالغ خسته می‌شوند یا خیر. آن مطالعه به این‌جا رسید که عضلات بچه‌ها مقاومت بیشتری در مقابل خستگی از خود نشان می‌دهد و این باعث می‌شود از دوندگان، شناگران و دوچرخه‌سواران ملی زودتر بهبودی یابند.

نویسندگان این تحقیق می‌گویند: «بچه‌ها در فعالیت‌های فیزیکی زودتر از بزرگسالان خسته می‌شوند چون ظرفیت قلبی-عروقی آنان محدودتر است، کمتر از الگوهای حرکتی کارآمد استفاده می‌کنند و برای طی کردن یک مسافت مشخص، تعداد قدم‌های بیشتری برمی‌دارند. تحقیقات ما نشان می‌دهد که کودکان به دلیل داشتن ماهیچه‌های مقاوم در برابر خستگی و همچنین بازیابی بسیار سریع پس از تمرینات سخت، به بعضی از این محدودیت‌ها فائق آمده‌اند.»

محققین خروجی انرژی و سرعت بهبودی را در پسران سنین ۸ تا ۱۰ سال، بزرگسالان بدون تمرین و ورزشکاران مقاومتی با هم مقایسه کردند. آنان با بررسی سرعت ضربان قلب، میزان اکسیژن و میزان حذف لاکتات بعد از انجام تمرینات بدنی توانستند سرعت بهبودیابی آنان را با استفاده از متابولیسم‌های هوازی و غیرهوازی مورد مطالعه قرار دهند. کودکان در همه‌ی این آزمون‌ها از بزرگسالان کارآمدتر بودند.

سباستین رتل، یکی از نویسنگان این مقاله در بیانیه‌ای گفت: «ما متوجه شدیم که کودکان بیشتر از متابولیسم هوازی‌شان استفاده می‌کنند و لذا در فعالیت‌های بدنی سنگین، کمتر خسته می‌شوند. همچنین به دلیل بازیابی سریع‌تر ضربان قلب و قابلیت آن‌ها در حذف لاکتات، خستگی بسیار زودتر از ورزشکاران حرفه‌ای از بدن آن‌ها خارج می‌شود.»

اما اگر بخواهیم روراست باشیم باید این را نیز بگوییم که این تحقیق روی گروه کوچکی از افراد (۱۲ پسربچه‌ی نابالغ، ۱۲ بزرگسال بدون تمرینات بدنی و ۱۳ ورزشکار رشته‌های مقاومتی) انجام شده و همچنین در مورد دختران و ورزشکاران مقاومتی دختر اعلام نظر نمی‌کند.

پژوهشگران معتقدند نتایج این تحقیق می‌تواند به والدین در درک ظرفیت‌های ورزشی فرزندانشان کمک کند. از آن‌جا که کودکان به صورت پیش‌فرض دارای مقاومت عضلانی هستند، ممکن است تمرکز روی دیگر قسمت‌های بدنسازی برای آن‌ها از جمله تکنیک، سرعت و قدرت بهتر باشد. این تحقیق همچنین می‌تواند به ما در درک تغییر شکل بدن از خردسالی تا بزرگسالی کمک کند که از این طریق می‌توان در مورد تغییراتی که منجر به بیماری می‌شوند، آگاهی بیشتری کسب کرد.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

واکسن آلزایمر، علائم جدید کووید-۱۹ و پردازشگر جدید کوانتومی

از این پس به صورت هفتگی اخبار جدید دنیای علم را برای شما به صورت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *