بازی با جرأت!

چاه یعقوب یا Jacobs Well ، چشمه‌ای دائمی در تگزاس است که نه تنها برای آب خنک و شفاف‌اش، مناظر زیبا و سرسبز اطراف‌اش، بلکه به خاطر گودال بی انتهایی که در دل خود جا داده، معروف است.

امروزه این مکان، برای افرادی که به دنبال امتحان کردن جرأت و جسارت خود هستند، به مقصدی هیجان‌انگیز تبدیل شده. تنها افرادی که طعم آدرنالین را مزه کرده‌اند و به اندازه‌ی کافی جسوراند، در آخرین لحظه خود را به جلو و به درون ناشناخته‌ها پرتاب می‌کنند.

آب این استخر طبیعی، آنقدر شفاف است که به هنگام پریدن عمق سیاهی که به سمت آن شیرجه می زنید را می‌بینید.

چاه یعقوب، یکی از خطرناکترین محل‌ها برای شیرجه زدن است و تا به امروز هشت نفر در آن غرق شده‌اند. افراد زیادی برای دیدن این چاه و با فکر پریدن می‌آیند اما تنها عده‌ی کمی به آن نزدیک می‌شوند، شاید هم آرام آرام به درون چاه شنا کنند. ولی تنها عده‌ی کمی جرات پریدن از روی صخره‌ی بالایی را دارند.

اما دهانه‌ی چهار متری این گودال و تاریکی که ابتدای آن را فرا گرفته، تمام ماجرا نیست. چندین متر پایین‌تر، میان تاریکی و لجن‌های چسبیده شده به دیواره، که با حرکت آب سریعاً پخش می‌شوند و دید را مختل می‌کند، دو ورودی وجود دارد به طویل‌ترین غار آبی تگزاس. حتی تصور شیرجه زدن و پایین رفتن در تاریکی و کورمال کورمال به سطح آب برگشتن هم ترسناک است وقتی بدانید ممکن است به اشتباه وارد یکی از آن دو ورودی شوید!

در گذشته این چشمه به قدری جوشان بوده که فشار آب و حباب‌ها اجازه نمی‌دادند به عمق چاه وارد شوید. در سال ۲۰۰۰ برای اواین بار چشمه از جوشش افتاد و با کاهش یافتن فشار آب، غواصان توانستند به عمق آن وارد شود.

سیستم غاری بسیار پیچیده و خطرناکی که در این منطقه وجود دارد، فضای تنگ، لجن و سنگ‌های آهکی که با ضربه‌ای خفیف در آب پخش می‌شوند و دید را مختل می‌کنند، همگی دلایلی هستند که باعث ممنوع شدن غواصی در این منطقه شده.

در حال حاضر، تنها تیم‌های پژوهشی اجازه‌ی غواصی دارند. متاسفانه این چشمه در آستانه‌ی خشک شدن قرار دارد. تلاش‌های زیادی برای حفظ این چشمه برای نسل‌های بعد در حال انجام گرفتن است که یکی از آن‌ها قوانینی است که برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده.

قوانین بازدید از منطقه طبیعی یعقوب:

۱) مسئولیت جانی صعود از صخره، شیرجه به درون چاه و شنا کردن در مناطقی که غریق نجات حضور ندارد بر عهده‌ی خود فرد است.
۲) غواصی بدون داشتن مجوز ممنوع است.
۳) امکان کمپینگ و اقامت در منطقه وجود ندارد.
۴) ورود دوچرخه، موتور آبی یا صحرایی به منطقه ممنوع است.
۵) از روشن کردن آتش در منطقه جدا خودداری کنید.
۶) همراه داشتن سلاح گرم، تجهیزات تیراندازی و ماهیگیری ممنوع است.
۷) رفتار آشوبگرانه، سر و صدا بیش از حد و شوخی در آب با دیگران ممنوع است.

درباره کتایون صباغ

کتایون صباغ یکی از نخستین اعضای گروه نویسندگان کرونوس می‌باشد.

آیا می‌دانستید؟

جهش جدید کرونا، زمان چگونه به عقب بازمی‌گردد و خونی که خون نیست

جهش جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی که با نام سویه‌ی اومیکرون شناخته شده، همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *