چگونه با استفاده از دانش خانه‌مان را در تابستان خنک نگه داریم

کرونوس – تابستان امسال به یمن تغییرات جوی زمین، هوا خیلی گرم‌تر شده است. اما وقتی در خانه‌مان کولر یا دستگاه تهویه مطبوع نداریم چگونه می‌توانیم خودمان را خنک نگه داریم؟

دانش برای این پرسش پاسخ دارد. شما برای پایین نگه داشتن دمای خانه‌تان الزاماً به دستگاه تهویه‌ی مطبوع نیازی ندارید. با اندکی شعبده‌بازی و انجام تغییرات جزئی شما هم می‌توانید از گرمای تابستان امسال جان سالم به در ببرید.

پیشنهادات زیر را بخوانید و در صورتی که خودتان هم ایده‌های دیگری دارید، آن‌ها را در بخش کامنت‌ها با دیگران به اشتراک بگذارید.

کرکره و پرده‌هایتان را ببندید

این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما پرده‌هایتان را بکشید تا پنجره‌هایتان موجب ایجاد اثر گلخانه‌ای نشوند. تا ۳۰٪ از گرما از طریق پنجره‌ها وارد خانه می‌شود پس با بسته نگه داشتن آن‌ها، گرما به بیرون هدایت می‌شود و دمای خانه پایین می‌ماند. با استفاده از پرده‌های تیره‌تر می‌توانید این تأثیر را بیشتر نیز بکنید. رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی بیشترین هدایت گرمایی را دارند.

درها را باز کنید (و ببندید!)

در حالی که باز گذاشتن درهای درون خانه می‌تواند به جریان هوا کمک کند، درهای مربوط به اتاق‌هایی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را ببندید. با این کار باعث می‌شوید هوای خنک به آن اتاق‌ها کمتر درز کند و تنها اتاق‌هایی که می‌خواهید، خنک بمانند.

کولرهایتان را به ظرف یخ مجهز کنید

اگر از خنک‌کننده‌های روی زمین یا کولر استفاده می‌کنید، موقع روشن کردنشان ظرف یخی جلوی آن‌ها قرار دهید. این کار باعث می‌شود که کولر به جای تهویه‌ی هوای گرم، بخاری را که از روی یخ بلند می‌شود به درون خانه بفرستد.

یک شبکه‌ی پنکه‌ای ایجاد کنید

می‌توانید برای بهتر شدن جریان هوا در خانه ابتکار به خرج بدهید. به جای استفاده از پنکه‌ی سقفی که تنها هوا را در جای خود به چرخش درمی‌آورد، از پنجره‌ها و ظرف یخ برای ورود هوای خنک به خانه استفاده کنید. می‌توانید از یک پنکه برای فرستادن هوای خنک از سمت در به درون اتاق استفاده کرده و پنکه‌ی دیگری را در جایی قرار دهید که هوای گرم را از پنجره به بیرون هدایت کند. این کار جریان هوا را بهتر خواهد کرد.

هیچ کاری نکنید!

این را جدی گفتیم! کامپیوترتان را خاموش کنید. سشوار را روشن نکنید. و البته از پشتک وارو زدن در هال خانه امنتاع کنید. همان‌طور بی‌حرکت بنشینید سر جایتان. خاموش نگه داشتن چراغ‌ها و ابزار برقی می‌توانند شروع نسبتاً خوبی باشند برای خنک شدن!

در مورد پنجره‌ها ابتکار به خرج دهید

شب‌ها که هوا خنک‌تر است پنجره‌ها را باز کنید تا هوای خنک به داخل خانه بیاید. با بالا آمدن خورشید (دست‌کم برای مدتی) پنجره‌ها را ببندید تا هوای خنک در خانه محبوس شود. ولی ممکن است بعداً باز نیاز باشد آن‌ها را باز کنید.

جهت حرکت پنکه‌های سقفی را تغییر دهید

این ممکن است عجیب به نظر برسد اما خنک کردن خانه منوط به دور کردن هوای گرم به جای چرخاندن آن در خانه است. یکی از ساده‌ترین راه‌ها، حرکت دادن پنکه‌ها بر خلاف عقربه‌های ساعت است. این کار باعث می‌شود هوای گرم از طریق تیغه‌ی پنکه‌ها به جای پایین به سمت بالا حرکت کند.

آب!

این یک اصل ساده به نظر می‌رسد: اگر روزانه ۲ لیتر آب بنوشید، میزان آب بدنتان متناسب می‌شود. اما از آب به روش‌های دیگری هم می‌توانید استفاده کنید. آب را در یک اسپری بریزید و هروقت لازم شد آن را روی خود اسپری کنید. از یک دستمال یا پارچه‌ی حاوی یخ برای خنک کردن سر، گردن، دست‌ها و پاها استفاده کنید.

لباس‌هایتان را عوض و خنک کنید

پوشیدن لباس‌های نخی و ابریشمی به شما در خنک ماندن کمک می‌کند. برای خنک شدن پیش از خواب، لباس‌هایتان را درون یک پلاستیک گذاشته و برای مدت کوتاهی در فریزر قرار دهید.

از گیاهان استفاده کنید

کاکتوس و آناناس آب مورد نیازشان را از هوا می‌گیرند. استفاده از این گیاهان (در شهرهای مرطوب) باعث می‌شود کمی از رطوبت هوا گرفته شده و هوا خنک‌تر بماند.

اگر هیچ کدام جواب نداد

به قطب سفر کنید.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

کدام‌یک امنیت بیشتری دارد: واتس‌اپ، تلگرام یا سیگنال؟

کرونوس – امنیت در فضای مجازی موضوعی بسیار پیچیده و بحث‌برانگیز است. با این حال، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *