زنی که بوی پارکینسون را می‌شنود

کرونوس – تشخیص بیماری افراد توسط پزشکان کار سختی است. اما اگر می‌شد بیماری افراد را فقط با بو کردن آن‌ها تشخیص داد چه اتفاقی می‌افتاد؟ زنی به نام جوی میلن، این قدرت افسانه‌ای را دارد و در حال حاضر در حال کمک به پژوهشگران در راه‌اندازی یک آزمایش تشخیصی است.

بیماری پارکینسون به دلیل کمبود عصب‌های مغزی در ناحیه‌ای است که دوپامین تولید می‌کند و می‌تواند فلج‌کننده باشد. این وضعیت منجر به لرزش‌های غیرارادی، کندی حرکت و عضلات سفت شده و سمپتوم‌های دیگری نیز از افسردگی و اضطراب گرفته تا بی‌خوابی و زوال حافظه می‌گردد. هنوز درمانی برای این بیماری کشف نشده است و تشخیص آن نیز صرفاً از طریق مطالعه‌ی سمپتوم‌ها میسر می‌باشد.

ما برای نخستین بار چند سال پیش متوجه شدیم که جوی میلن می‌تواند بوی پارکینسون را تشخیص دهد. شوهر او، لز، به پارکینسون دچار است، اما جوی سال‌ها قبل از تشخیص بیماری همسرش، متوجه تغییر بوی بدن او شده بود. او سپس به مؤسسه‌ی خیریه‌ای برای بیماران پارکینسونی رفت و متوجه شد دیگر بیماران این مرکز نیز بوی همسر او را می‌دهند.

وی یافته‌هایش را با محققین به اشتراک گذاشت و عده‌ای از آنان در دانشگاه ادینبورگ بلافاصله شروع به مطالعه بر روی موضوع کردند. آنان ۱۲ تی‌شرت به او دادند که ۶ تای آن‌ها متعلق به بیماران پارکینسونی بود. جوی توانست به درستی هر ۶ تیشرت متعلق به بیماران پارکینسونی را تشخیص دهد. همچنین او بوی خاصی را از یکی دیگر از تیشرت‌ها استشمام کرد. چند ماه بعد مشخص شد شخصی که آن تیشرت به او تعلق داشته نیز مبتلا به پارکینسون بوده است.

دکتر تیلو کونات از دانشگاه ادینبورگ به بی‌بی‌سی گفت: «او به ما می‌گفت این شخص که نه خودش و نه هیچ‌کس دیگر در مورد پارکینسون او چیزی نمی‌دانست، مبتلا به پارکینسون بوده است. آن‌جا بود که من به حرف او ایمان آوردم. او می‌توانست ابتلای پارکینسون افراد را فقط با بو کردن لباس آنان تشخیص دهد.»

بو به دلیل وجود مولکول‌هایی خاص ایجاد می‌شود. دانشمندان دانشگاه منچستر در حال مطالعه بر روی این هستند که دقیقاً چه مولکول‌هایی بوی پارکینسون ایجاد می‌کنند. آنان با استفاده از تکنیکی به نام طیف‌سنجی جرم، توانستند ۱۰ مولکول که اختصاصاً این بو را ایجاد می‌کنند، شناسایی کنند.

دانشمندان امیدوارند بتوانند با استفاده از این روش‌ها، نخستین تشخیص پارکینسون را کشف کنند.

درباره بیژن صباغ

بیژن صباغ، سردبیر سایت کرونوس فارسی و میزبان کانال کرونوس روی یوتیوب و آپارات می‌باشد.

آیا می‌دانستید؟

نظریه ریسمان به زبان ساده

یکی از این اسرار حل‌نشده در فیزیک عدم همخوانی نظریه نسبیت عام با مکانیک کوانتوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *