مصرف پرتقال از ضعف بینایی در سنین بالا جلوگیری می‌کند

کرونوس – پژوهشگران استرالیایی می‌گویند خوردن دست‌کم یک پرتقال در روز به دلیل محتوای شیمیایی این میوه که زردینه نامیده می‌شود، از ابتلا به دژنراسیون ماکولا (AMD) جلوگیری می‌کند؛ بیماری‌ای که درمانی نداشته و موجب نابینایی تدریجی می‌شود.

اما قبل از خریدن پرتقال، ادامه‌ی مطلب را بخوانید!

تاکنون دو نوع از بیماری AMD مشاهده شده که به خشک و تر معروف هستند ولی هر دو از طرق مختلفی موجب از بین رفتن شبکیه‌ی چشم می‌شوند. موارد خفیف AMD خشک در افراد سنین ۵۰ سال بسیار شایع است. انواع شدیدتر هر دو نوع این بیماری یکی از دلایل اصلی نابینایی در افراد بالغ بوده و حدود ۱۹۶ میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. با توجه به این که هنوز درمانی برای این بیماری پیدا نشده، پیشگیری از آن از طریق ایجاد تغییرات در شیوه‌ی زندگی افراد یکی از اولویت‌های اصلی متخصصین چشم می‌باشد.

این پژوهشگران برای مطالعه‌ی خود به اطلاعات آماری مربوط به گذشته مراجعه کردند که در آن اطلاعات زندگی شخصی ۲۰۳۷ استرالیایی بالغ در سنین بالای ۴۹ سال به مدت ۱۵ سال به طور مداوم ثبت شده بود. این افراد در ابتدای مطالعه، سال پنجم، سال دهم و سال پانزدهم برای علائم AMD معاینه شدند و همچنین هر سال پرسش‌نامه‌ای را در مورد میزان مصرف مواد غذایی مختلف پر کردند.

محققین پس از تحلیل آماری اطلاعات مربوط به مصرف آنتی‌اکسیدان‌های دیگر و همچنین اطلاعات ژنتیکی که ممکن است منجر به بروز AMD شوند، دریافتند که مصرف بیشتر زردینه موجب کاهش چشم‌گیر احتمال ابتلا به هر دو نوع AMD می‌شود.

مشخص شد که زردینه‌ها بیشتر در میوه‌ی پرتقال وجود داشته و مصرف یک پرتقال در روز، احتمال ابتلا به AMD را تا ۵۸٪ کاهش می‌دهد.

با این حال، با توجه به محدودیت‌های این نوع مطالعه باید به نتایج آن نگاهی موشکافانه‌تر داشت. یکی از این محدودیت‌ها این است که افراد مورد مطالعه میزان مصرف غذایی سالانه‌شان را تنها در یک پرسش‌نامه‌ی سالانه ابراز می‌کردند. این شیوه‌ی جمع‌آوری داده بسیار نادقیق است چراکه تغییرات رژیم غذایی بیشتر داوطلبین را در نظر نمی‌گیرد. همچنین، محاسبه‌ی مصرف زردینه با توجه به استانداردهای رژیم غذایی در آمریکا تدوین شده بوده که ممکن است در نقاط دیگر جهان متفاوت باشد.

پس با توجه به این نتایج و همچنین این که پرتقال سرشار از ویتامین سی است، می‌توان گفت مصرف آن می‌تواند در کاهش خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا مؤثر باشد. همین‌طور مصرف هر میوه‌ی سرشار از آنتی‌اکسیدان و سبزیجات نیز می‌تواند همین تأثیر را داشته باشد.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

پنج امکان برای سفر به کهکشان‌ها

فواصل بین ستارگان و سیارات نجومی است و انسان به سختی می‌تواند با علم امروزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *