خالکوبی در غدد لنفاوی آثار نیکل و کرومیوم بر جا می‌گذارد

کرونوس – اگر به غدد لنفاوی کسی که بدنش را سنگین خالکوبی کرده نگاه کنید، چیز عجیبی می‌بینید: افزایش میکروسکوپی میزان فلزات.

مدت‌هاست می‌دانیم وقتی کسی خالکوبی می‌کند، نانوذرات فلز به بدنش وارد می‌شود. این نانوذرات مدتی را در بدن گردش می‌کنند تا سیستم ایمنی بدن سرانجام در غدد لنفاوی که همه‌جای بدن از جمله در زیر بغل، کشاله‌ی ران و گردن وجود دارند آن‌ها را متوقف می‌کنند. قبلاً گمان بر این بود که این ذرات از جوهر تتو می‌آیند، اما مطالعه‌ی جدیدی که انجام شده، این فرض را مردود دانسته است.

بنا بر گزارش‌ها، دانشمندان اخیراً دریافته‌اند آثار نیکل و کرومیوم در گره‌های لمفاوی افراد تتو شده در واقع از نوک سوزن خالکوبی می‌آیند.

هیرام کاستیلو، یکی از نویسندگان این پژوهش می‌گوید: «تتو فقط آن چیزی نیست که به چشم می‌آید. مسأله فقط بر سر بهداشتی بودن مکان انجام خالکوبی، تمیز بودن ابزار یا حتی رنگ‌ها نیست. ما اکنون می‌دانیم زنگ سوزن هم روی بدن تأثیر می‌گذارد.»

این گروه از محققین از یکی از مراکز پژوهش ریسک آلمان مطالعه‌اش را بر روی بافت‌های افراد خالکوبی شده‌ی فوتی و همچنین افراد خالکوبی‌نشده آغاز کرد. آنان موفق شدند در بافت‌های غدد لنفاوی افراد خالکوبی شده آثاری از فلزات آهن، کرومیوم و نیکل در ابعادی به طول ۵۰ نانومتر تا ۲ میکرومتر بیابند. ممکن است این چندان حائز اهمیت به نظر نرسد ولی نانوذرات ممکن است به دلیل نسبت سطح به حجمشان خطر بیشتری از ذرات بزرگ‌تر داشته باشند. این نسبت می‌تواند به آزاد شدن عناصر سمی منجر شود.

برای گروه عجیب بود که عناصر یافت شده در جوهر خالکوبی یافت نمی‌شد. به همین دلیل آن‌ها مجبور به جستجو در جاهای دیگر شدند.

یکی دیگر از اعضای گروه می‌گوید: «ما ۵۰ نمونه جوهر خالکوبی را مورد آزمایش قرار دادیم ولی اثری از چنین فلزاتی در آن‌ها پیدا نکردیم. البته حواسمان بود که خودمان نمونه‌ها را در هنگام آماده‌سازی آلوده نکرده باشیم. سپس تصمیم گرفتیم که سوزن را مورد آزمایش قرار دهیم و بله! دقیقاً همان‌جا بود!»

تحلیل عمیق‌تری از این آزمایش نشان داد جوهرهای سبز، آبی و قرمز حاوی نوعی رنگ سفید به نام دی‌اکسید تیتانیوم هستند که در نوک سوزن زنگ می‌زند. اما رنگ سیاه حاوی این ماده نیست و لذا موجب اکسیده شدن کمتر نوک سوزن می‌شود.

حال با این تحقیق شاید بتوانیم توضیح دهیم چرا عده‌ای به خالکوبی حساسیت دارند. البته هنوز نمی‌دانیم پر کردن غدد لنفاوی از چنین فلزاتی چه عواقبی دارد. شواهد دیگری از دیگر مشکلات سلامتی که ممکن است خالکوبی برایمان به ارمغان بیاورد در دست نیست اما دانشمندان می‌خواهند پیش از بستن این پرونده کمی بیشتر در این مورد کنکاش کنند.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

پنج امکان برای سفر به کهکشان‌ها

فواصل بین ستارگان و سیارات نجومی است و انسان به سختی می‌تواند با علم امروزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *