تصویر جن عامل تشنج روی کتیبه خط میخی

کرونوس – تشنج وضعیتی است که پیشینیان ما آن را می‌شناخته‌اند. آنان معتقد بودند تشنج با گرفتگی عضلات همراه است و در جامعه به عنوان ننگ محسوب می‌شود. حال به نظر می‌رسد این ننگ چیز جدیدی نباشد. آشوریان باستان که یکی از نحستین امپراتوری‌های جهان هستند معتقد بودند دلیل به وجود آمدن تشنج اجنه هستند.

به نقل از Les Journal Des Médecines Cunéiformes تروئل پانک آربول، محقق دانمارکی نقاشی یک جن را در پشت کتیبه‌ی خط میخی معروفی که در هزاره‌ی قبل از میلاد در مورد طب نوشته شده کشف کرده است. گفته می‌شود تنها تعداد معدودی کتیبه از این زمان وجود دارند که به مبحث جن می‌پردازند.

دکتر آربول از دانشگاه کپنهاگ به ScienceNordic گفت: «منابع به ما تجربه‌ای بی‌همتا از نحوه‌ی تشخیص و درمان بیماری‌ها توسط پزشکان آشوری می‌دهند… این‌ها نمونه‌هایی از نخستین بارقه‌های چیزی است که اکنون به عنوان علم می‌شناسیم.»

تشنج (البته با تعریف غیرمدرن‌اش) تنها وضعیتی نیست که شرح آن بر روی این کتیبه رفته است. از دیگر بیماری‌های روانی هم در این کتیبه سخن به میان آمده اما دلیل هیچ یک از آن‌ها تسخیر توسط اجنه نیست. به همین دلیل آربول معتقد است این توضیحات مربوط به بنو Bennu یا جن تشنج است.

آربول در مقاله‌ای نوشت: «این تصویر۲/۶ سانتی‌متر طول و ۶/۴ سانتی‌متر عرض دارد و به روشنی یک انسان‌انگاره است. بر روی سر آن گوش و شاخ‌های پیچ‌خورده وجود دارد، زبانی مانند زبان مار دارد و به نظر می‌رسد چشمش مانند چشم خزندگان است. گردن درازی دارد و در کل به نظر می‌رسد این موجود مودار است هرچند مقدار این موها مشخص نیست. متأسفانه بخش شانه‌ی هیکل از سنگ‌های شکسته تشکیل شده است.» دست‌ها به شکل سم هستند و موجود دم درازی دارد که از سمت پای چپش بیرون زده است.

گفته می‌شود این کتیبه در اواخر قرن هفتم پیش از میلاد توسط کیزیر آشور Kisir-Ashur پزشک عصر باستان نوشته شده است. علی‌رقم اطلاعات کمی که این کتیبه در مورد این تصویر دارد، ذکر توضیحاتی در مورد داروهای گیاهی، سموم و پادزهرها روی آن آمده است.

تشنج واژه‌ای است که به گستره‌ای از وضعیت‌های عصبی که در آن‌ها گرفتگی به صورت تکرارشونده ادامه یابد اطلاق می‌شود. اغلب دلیل وقوع این وضعیت مشخص نیست. در سال ۲۰۱۵، حدود سی و نه میلیون نفر به این عارضه مبتلا بوده‌اند.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

پنج امکان برای سفر به کهکشان‌ها

فواصل بین ستارگان و سیارات نجومی است و انسان به سختی می‌تواند با علم امروزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *