مشکل خواب دارید؟ تقصیر این رنگ است

کرونوس – این را همیشه می‌شنویم که می‌گویند «قبل از خواب این‌قدر با کامپیوتر ور نرو!» اما چرا بازی کردن شبانه با گوشی تلفن باعث می‌شود خواب از سرمان بپرد؟

بنا بر مقاله‌ی جدیدی که در Sleep منتشر شده، مشکل، رنگ آبی دریایی (Cyan، یشمی و فیروزه‌ای نیز ترجمه شده) است. این رنگ آبی متمایل به سبز از صفحه‌ی رایانه و گوشی تلفن ما گسیل می‌شود.

دانشمندان دانشگاه منچستر به تازگی دریافته‌اند که میزان بالای رنگ آبی دریایی که بدن ما از صفحه‌های نمایش دریافت می‌کند موجب کاهش در تولید ملاتونین در بدن ما می‌شود که این امر باعث کم شدن خواب‌آلودگی می‌گردد. آنان با استفاده از این دانش صفحه‌ای را طراحی کرده‌اند که موجب افزایش بی‌خوابی نمی‌شود.

دانشمندان با بررسی تعدادی داوطلب متوجه شدند که با افزایش مقدار این رنگ، میزان هوشیاری افراد نیز بیشتر می‌شود. آنان برای اثبات این مدعا، به بررسی میزان ترشح ملاتونین در بدن داوطلب در حالی که وی در معرض مقادیر متفاوتی از این رنگ قرار داشت پرداختند. ملاتونین به «هورمون خواب» معروف است و بدن ما هنگامی که فکر می‌کند شب شده است آن را ترشح می‌کند. پژوهشگران مشاهده کردند که هر چه میزان رنگ آبی دریایی بیشتر باشد، میزان ملاتونین ترشح شده در بدن کمتر می‌شود.

راب لوکاس از دانشگاه منچستر در بیانیه‌ای گفت: «نتایج این تحقیق جالب است چون نشان می‌دهد تنظیم میزان قرارگیری در معرض نور آبی دریایی بر روی احساس خواب‌آلودگی ما تأثیر می‌گذارد. بر طبق نتایج این تحقیقات ما همچنین باید بتوانیم از این اطلاعات برای بهبود طراحی صفحه‌های نمایش استفاده کنیم. ما با استفاده از یک پروژکتور اطلاعات توانستیم نوعی صفحه نمایش ملانوپیک [ملاتونینی] طراحی کنیم که می‌توان آن را در انواع دیگر صفحه نمایش نیز به کار برد.»

این گروه همچنین از «صفحه‌ی ملانوپیک» خود پرده برداشتند که کاربران با استفاده از آن می‌توانند میزان نور آبی دریایی ساتع شده را به دلخواه خود کم و زیاد کنند. این رنگ در صفحات نمایش کامپیوترها و تلویزیون‌های معمولی، از ترکیب نورهای سبز و آبی ایجاد می‌شود. صفحه نمایش ساخت این پژوهشگران نیز این نور را ساتع می‌کند اما می‌توان مقدار آن را تغییر داد. محققین می‌گویند این حتی موجب تیزتر (sharp) شدن تصاویر می‌شود.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

توهمات – آن‌ها که صدای ملائکه را می‌شنوند

در ویدیوی دوم از مجموعه‌ی توهمات، به توهمات شنیداری پرداخته‌ایم. این نوع از توهمات نیز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *