رکورد گرم‌ترین حداقل دمایی در جهان زده شد

کرونوس – برای بیشتر مردم دمای ۴۲/۶ درجه سانتیگراد خیلی گرم است. این دما حتی از گرم‌ترین درجه در خیلی از جاها بیشتر است. اما سه‌شنبه ۵ تیر/سرطان ۱۳۹۷ در قریات در عمان این خنک‌ترین هوا طی شب بود. اکنون می‌دانیم این گرم‌ترین حداقل دمایی است که از هنگام آغاز ثبت رکوردها وجود داشته.

رکوردها همیشه شکسته می‌شوند اما در این‌جا بحث بر سر اضافه شدن چند دهم درجه به دما نیست. رکورد قبلی نیز مربوط به سال ۱۳۹۰ در عمان بود. ۴۱/۹ درجه سانتیگراد. اما این رکورد در واقع در چند روز اخیر دو بار شکسته شده است. بر اساس گزارش سایت Weather Underground، دمای هوا به مدت ۵۱ ساعت پیاپی ۴۱/۹ درجه‌ی سانتیگراد بود.

دمای هوا در طی روز نیز ددمنشانه بود. عمانی‌ها دمای ۴۹/۸ درجه را تجربه کردند که بسیار پایین‌تر از رکورد جهانی گرمای هوا (۵۶/۷ درجه) است. اما گزارشگران می‌گویند این دما گرم‌ترین دمایی است که عمان در تیر ماه تجربه کرده و نزدیک به گرم‌ترین دمای ثبت شده در همه‌ی طول سال است.

سازمان هواشناسی جهانی تنها تعدادی از این رکوردها را ثبت می‌کند – همچون گرم‌ترین دماها – به همین دلیل، عده‌ای از هواشناسان آماتور و حرفه‌ای سعی کرده‌اند این خلأ را پر کرده و حداکثر و حداقل دماها را در هرجایی مشاهده کردند ثبت کنند. این رکورد را نیز آنان به Weather Underground اعلام کردند. یکی از افراد این گروه، مکسیمیلیانا هررا است که یک بلاگ کامل و حرفه‌ای از رکوردهای دمایی و همچنین روش‌های شناسایی و حذف خطاهای اطلاعاتی دارد.

بر اساس اطلاعات این وبلاگ، گرم‌ترین دمای ثبت شده در جهان، اردیبهشت/ثور امسال در نواب‌شاه پاکستان بوده است.

البته شاید یکی دو شب گرمای هوا در مقابل شواهد دیگری که در مورد تغییرات اقلیمی وجود دارد، ارزش چندانی نداشته باشد: تقریباً همه‌ی یخ‌های دریای برینگ، بهمن/دلو سال ۱۳۹۶ آب شد.

عمان کشور ثروتمندی است و بسیاری از مردم آن از خنک‌کننده استفاده می‌کنند، اما همسایه‌ی این کشور یمن، کشوری با مشکلات عمده‌ی سیاسی است. کسی نمی‌داند دقیقاً چه تعداد انسان در این نقاط به دلیل گرمای هوا جان خود را از دست می‌دهند.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

پنج امکان برای سفر به کهکشان‌ها

فواصل بین ستارگان و سیارات نجومی است و انسان به سختی می‌تواند با علم امروزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *