اختراع مترجم حیوانات خانگی در آینده‌ی نزدیک

کرونوس – آرزوی اختراع دستگاهی که بتواند افکار و احساسات حیوانات را برای ما ترجمه کند، ممکن است به زودی به واقعیت بدل شود. کتاب «پیشبینی رویه‌های آینده» که آمازون اسپانسر آن است، پیشبینی کرده که طی ۱۰ سال آینده مترجم حیوانات خانگی به بازار خواهد آمد.

سگ دشتی یا سنجاب مرغزار

کان اسلوبوچیکوف در حال مطالعه بر روی الگوریتمی است که قادر است حرکات بدن و صداهای حیوانات را به انگلیسی ترجمه کند. این پروفسور بازنشسته‌ی دانشکده‌ی علوم بیولوژیک دانشگاه آریزونای شمالی ده‌ها سال را صرف مطالعه بر روی سگ‌های دشتی (Prairie Dog) کرده بود. او به این نتیجه رسید که این جوندگان از زبانی بسیار پیشرفته متشکل از جیغ‌ها و پارس‌هایی با تُن‌های متفاوت استفاده می‌کنند.

او معتقد است سگ‌های دشتی با استفاده از اصوات متفاوت، نوع و اندازه‌ی موجودات مزاحم یا درنده‌ی اطرافشان را به یک‌دیگر اطلاع می‌دهند. ظاهراً زبان آن‌ها چنان پیشرفته است که می‌توانند حتی رنگ لباس یک شخص را نیز اعلام کنند.

اسلوبوچیکوف دستگاهی اختراع کرده است که اصوات سگ دشتی را به زبانی قابل فهم برای انسان ترجمه می‌کند. وی امیدوار است به زودی چنین ابزاری را برای ترجمه‌ی اصوات حیواناتی که ما به طور روزانه با آن‌ها در ارتباط هستیم – جیوانات خانگی – نیز اختراع کند.

مطالعاتی هستند که به ما نشان می‌دهند خانواده‌ی سگ‌ها به خوبی می‌توانند صاحبانشان را بفهمند و از آنان تقلید کنند. سگ‌ها به دلیل سال‌های زیاد زندگی مشترک در کنار انسان به خوبی قادرند مانند یک دوست حس انسان را درک کنند و همین باعث می‌شود انسان به آن‌ها علاقه‌مند شود. تحقیقات اخیر نشان داده که سگ‌ها زبان انسان را می‌فهمند و حتی در بعضی موارد قادرند بخوانند (یک سگ کالی خاص قادر است بیش از ۱۰۰۰ کلمه‌ی انگلیسی را بفهمد). شکی نیست که فناوری قادر است ارتباط انسان و حیوانات اهلی را بسیار ساده‌تر از پیش سازد.

Zoolingua، شرکتی که اسلوبوچیکوف تأسیس کرده هزاران صدا و ویدئو از نحوه‌ی ارتباط سگ‌ها از طریق زبان بدن و اصوات را به صورت آرشیو جمع‌آوری کرده است. این اطلاعات سپس در الگوریتمی به کار خواهند رفت که حرکات صورت، بدن و اصوات حیوانات اهلی را به انگلیسی ترجمه می‌کند.

تنها یک ایراد کوچک وجود دارد. این الگوریتم بر اساس تفسیر انسان از «زبان» سگ استوار است. به دلیل این که ما قائل به بخشیدن ویژگی‌های انسانی به حیوانات هستیم، این موضوع می‌تواند کمی مشکل‌ساز باشد. اسلوبوچیکوف برای حل این مشکل از تحقیقات گسترده‌ی علمی استفاده خواهد کرد که به جای حدس، از تجربیات و آزمایش‌های دقیق برای فهم زبان حرکتی و صوتی حیوانات سود می‌برد. او می‌گوید نتیجه‌ی این مطالعات، مترجمی خواهد بود که پارس‌های سگ و میوهای گربه‌ها را به جملاتی نظیر «غذا می‌خواهم» یا «می‌خواهم بروم هوا بخورم» ترجمه خواهد کرد.

محققین تاکنون موفق شده‌اند اصوات حیوانات بدوی مانند میمون را رمزگشایی کنند. پس احتمال اختراع مترجمی که بتواند احساسات و زبان سگ‌ها و دیگر حیوانات اهلی را به زبان انسان ترجمه کند، دور به نظر نمی‌رسد.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

اگر به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اید باید واکسن بزنید؟

کرونوس – اگر تاکنون به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اید، ممکن است بپرسید آیا لازم است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *