نوع سومی از دیابت وجود دارد

تا همین اواخر دیابت به ۲ نوع متفاوت تقسیم‌بندی می‌شد. با این حال نوع سومی از دیابت نیز اخیراً کشف شده است و بسیار بیش از آن که فکرش را بکنید شایع است.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که بسیاری از افراد به نوع سوم (۳سی) مبتلا هستند، ولی به اشتباه نوع دوم در آنان تشخیص داده می‌شود که این خود منجر به درمان نادرست می‌گردد. طبق مقاله‌ای که در مجله‌ی Diabetes Care منتشر شده است، تنها دیابت ۳ درصد از افرادی که دیابت نوع سه دارند، به درستی شناسایی می‌شود. بر اساس یک مطالعه‌ی دیگر، ۵ تا ۱۰ درصد از کل بیماران دیابتی در جوامع غربی، دیابت نوع سه دارند. این بدین معنی است که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با این شرایط زندگی می‌کنند در حالی که به کلی از آن بی‌خبرند.

اندرو مک گاونر از دانشگاه Surrey که یکی از محققان شرکت‌کننده در این تحقیقات بود معتقد است که درمان دیابت نوع سه می‌تواند بسیار دشوار باشد. این نوع از دیابت نه تنها باعث کاهش توانایی لوزالمعده در تولید انسولین می‌شود، بلکه باعث جلوگیری از تولید آنزیم‌های کلیدی که برای هضم غذا ضروری است و تولید هورمون‌های مهم دیگر نیز می‌شود.

او همچنین در وبلاگ سایت The Conversation توضیح داد که افراد مبتلا به دیابت نوع سه دو برابر نسبت به افرادی که دیابت نوع دوم دارند در کنترل قند خون خود دچار مشکل هستند. همچنین بسته به نوع بیماری لوزالمعده‌شان ۵ برابر بیشتر نیاز به تزریق انسولین دارند.

این مطالعه جدید بر عدم آگاهی از این وضعیت، نه تنها در قلمرو عمومی بلکه در جهانی تحقیقات زیست پزشکی تأکید دارد. برای چندین دهه، دیابت نوع یک و دو تنها دسته‌های اصلی بودند و دیگر انواع، زیرشاخه‌های آن‌ها محسوب می‌شدند. این زیرشاخه‌ها اغلب اصلاً تشخیص داده نمی‌شدند ویا آن‌قدری متمایز نبودند تا توجه ویژه‌ای را به خود جلب کنند.

نوع یک که بسیار نادر است زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن سلول‌های تولیدکننده‌ی انسولین را در پانکراس از بین می‌برد. بدون انسولین سطح قند خون بدن کنترل نمی‌شود. این وضعیت در اصل منشأ ژنتیکی دارد اما محققان در صدد کشف دلایل آن هستند.

نوع دوم دیابت بسیار شایع است. در این بیماری، بدن به اندازه‌ی کافی انسولین تولید نمی‌کند ویا سلول‌های بدن به اندازه‌ی کافی به انسولین واکنش نشان نمی‌دهند – چیزی که ما آن را مقاومت انسولین می‌نامیم. در این مورد نیز سطح قند خون نمی‌تواند کنترل شود. با این حال بر خلاف نوع یک، این نوع از دیابت تحت تأثیر وزن بدن،سن و آرایش ژنتیکی انسان قرار دارد.

دیابت جنینی که به علت بارداری رخ می‌دهد موقتی است و با میزان مقاومت انسولین ارتباط دارد و به ندرت به عنوان نوعی متمایز تشخصی داده می‌شود.

دیابت نوع سه سی (3c) در مقابل، بیشتر به دلیل آسیب‌دیدگی پانکراس است که معمولاً به دلیل التهاب مزمن، رشد سلول‌های سرطانی یا جراحی موضعی ایجاد می‌شود. زمان بین وقوع بیماری تا بروز علایم اغلب سال‌ها طول می‌کشد. این به این معنی است که حتی اگر به درستی تشخیص داده شود، درمان مدت زیادی به تأخیر خواهد افتاد. همان‌طور که این مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد، این اتفاق غیرمعمول نیست.

Mc Govern نتیجه می‌گیرد که یافته‌های آنان «نشان می‌دهد که نیاز فوری برای تشخیص بهتر این نوع دیابت که به طرز شگفت‌انگیزی شایع است وجود دارد».

درباره مرضیه حبیب‌پور

مرضیه حبیب‌پور، مترجم و کارشناس کامپیوتر از دانشگاه دولتی شیراز می‌باشد.

آیا می‌دانستید؟

جنسیت بیولوژیکی از دیدگاه علم

علم، معتبرترین و قوی‌ترین ابزار ما برای فهم جهان است. با این همه علم کامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *