۴۰۰۰ سال پیش مردان اسپانیایی به طور کامل توسط یک قبیله از بین رفتند

کرونوس – بر اساس پژوهشی جدید، مردان اسپانیایی در عصر برنز با ورود فرهنگی جدید به طور کامل از بین رفتند.

بنا به گزارش New Scientist (که در برنامه‌ی زنده‌ی آنان نیز که هفته‌ی پیش در لندن برگزار شد به آن اشاره شد) پژوهشگران به مطالعه‌ی DNA کسانی که چند هزار سال پیش در اروپا و آسیا ساکن بودند پرداختند.

این تحقیقات که نتایج آن توسط دیوید ریچ از دانشگاه پزشکی هاروارد در بوستون ارائه شد به مهاجرت گروهی که به گورچالی‌ها (Yamnaya) شهرت داشتند به اروپا اشاره می‌کند. آنان به یمن داشتن چرخ که به تازگی اختراع شده بود و اسب‌های اهلی‌شده توانستند به گسترش دامنه‌ی حضور خود بپردازند.

ریچ می‌گوید: «این جماعت در مناطقی از مغولستان و مجارستان گرفته تا اروپا پخش بودند و مهم‌ترین جد ساکنین فعلی اروپا محسوب می‌شوند.»

آنان ۴۵۰۰ سال پیش به انگلستان وارد شدند و احتمالاً به دلیل بیماری‌هایی که به همراه خود آورده بودند و همچنین تغییرات اقلیمی ۹۰٪ از خزانه‌ی ژنی را به نفع خود تغییر دادند. اما در شبه‌جزیره‌ی ایبری اتفاقی وحشتناک‌تر روی داد.

بنا بر گزارش New Scientist، طی رویدادی «خشونت‌آمیز» گورچالی‌ها مردان محلی را کشتند یا به اسارت درآوردند و زنان را از آن خود کردند. ریچ می‌گوید «جایگزینی کامل کروموزوم Y» شاهدی بر این مدعاست. به عبارت دیگر، مردان اسپانیایی به طور کامل از خزانه‌ی ژنی حذف شدند.

تحقیقات دیگر به تغییرات عمده‌ی جمعیتی پس از ورود گورچالی‌ها اشاره دارند. بر اساس مطالعه‌ی دیگری، به ازای هر یک زن اروپایی، ۱۰ مرد گورچالی به اروپا آمدند که این نشان می‌دهد آنان طی چند صد سال نیمی از تبار ژنتیکی اروپا را تغییر دادند.

همچنین گفته می‌شود دلیل انتقال زبان‌های هندواروپایی از آسیا به اروپای غربی، همین گورچالی‌ها بودند. اعمال آنان به تدریج وارد فرهنگ اروپایی شد.

تأثیر فرهنگ گورچالی بر اروپا مدت‌هاست شناخته شده است، با این حال تحقیقات اخیر که توسط دیوید ریچ و همکارانش به انجام رسیده به ابعاد این تأثیرات می‌پردازد. این تأثیرات برای مردان اسپانیایی به معنی حذف کامل آنان از روی نقشه بوده است.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

اگر به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اید باید واکسن بزنید؟

کرونوس – اگر تاکنون به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اید، ممکن است بپرسید آیا لازم است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *