یک کوه یخ به تازگی از جنوبگان جدا شده

کرونوس – کوه یخ بزرگی که به مراتب بزرگ‌تر از منهتن است به تازگی از یخچال طبیعی «پاین آیلند» در قطب جنوب جدا شده است.

دانشمندان از مدتی پیش این کوه یخی را زیر نظر داشتند، چراکه در تصاویر ضبط شده از دوربین‌های ماهواره‌ای، تجمع تعدادی تکه یخ در یک جا مشاهده شده بودند. ترک روی یخ، از جایی در میانه‌ی کوه یخ ایجاد شد و به تدریج به سمت بیرون سرایت کرد.

حالا این تکه‌ی بزرگ یخی که مساحتش به ۲۲۶ کیلومتر مربع می‌رسد در دریای آموندسن سرگردان است. کوه یخ (که نام اصلی آن B-46 است) همین حالا نیز در حال فروپاشی است، اما این شاید یادآوری باشد بر این که چطور تغییرات اقلیمی می توانند بر یخ‌های قطبی تأثیر بگذارند. موارد «یخزایی» در این ابعاد تنها در ۶ سال اخیر مشاهده شده و از سال ۲۰۱۳، چهار نمونه از این رویدادها رخ داده است.

یچجال طبیعی Pine Island به سریع‌ترین شکل ممکن در حال آب شدن است و امسال ۵ کیلومتر عقب‌نشینی بیشتری در مقایسه با سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ داشته‌است. گفته می‌شود این گرمای دریا است که موجب آب شدن این یخچال‌ها می‌شود.

بنا به گزارش Live Science، یخچال طبیعی پاین آیلند سالانه ۴۸ میلیارد تن یخ از دست می‌دهد که این باعث شده سطح دریاها افزایشی یک میلی‌متری داشته باشند. اگر کل یخچال آب شود، ممکن است این افزایش به ۰/۵ سانتی‌متر نیز برسد.

 

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

اگر به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اید باید واکسن بزنید؟

کرونوس – اگر تاکنون به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اید، ممکن است بپرسید آیا لازم است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *