ویدیوی منتشرشده از قبیله دورافتاده‌ از روند جنگل‌زدایی در آمازون می‌گوید

کرونوس – به تازگی ویدیویی از اهالی قبیله‌ی آوا که در اعماق جنگل آمازون زندگی می‌کنند و تاکنون تماسی با جهان مدرن نداشته‌اند منتشر شده که نشان می‌دهد جنگل‌زدایی در آمازون تا چه میزان پیشرفت داشته و اهالی این جنگل تا چه میزان تحت تأثیر آن قرار دارند.

گروه رسانه‌ای Midia India این ویدیو را به این امید منتشر کرده تا سندی باشد بر موجودیت قبیله‌ی آوا در برزیل. این ویدیوی کوتاه افرادی را نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد از قبلیه‌ی آوا باشند. ضبط‌کننده‌ی ویدیو یکی از اهالی قبلیه‌ی گواجاجارا است که در همسایگی قبلیه‌ی آوا زندگی می‌کنند و تلاششان حفاظت از آخرین سنگرهای جنگل بارانی آمازون، محل زندگی آواها است.

در این فیلم، فردی را مشاهده می‌کنیم که بدون اطلاع از این که دارند از او فیلم می‌گیرند، قمه‌اش را از روی زمین برداشته و بو می‌کشد و بلافاصله پس از این که می‌فهمد زیر نظر قرار دارد، به همراه فرد دیگری که تیر و کمان به دست دارد در دل جنگل گم می‌شوند.

فیلمبردار که از اهالی قبیله‌ی گواجاجارا است، در حال شکار در جنگل بوده که به اهالی آوا برخورد می‌کند. او شروع به فیلم گرفتن از آن‌ها می‌کن تا بلکه بتواند مدرکی مبنی بر وجود این قبلیه تهیه کند و از یک گروه گواجاجارایی به نام «نگهبانان» بخواهد از قلمروی این قبیله محافظت کند. نگهبانان معمولاً در جنگل به گشت‌زنی می‌پردازند تا فعالیت‌های مخرب و غیرقانونی را زیر نظر داشته باشند. این کار صد البته برای آنان خطرهای جانی به همراه دارد.

فلی گواجاجارا، فیلمبردار بومی که این ویدیو را تهیه کرده و با گروه Midia India کار می‌کند می‌گوید: «ما امیدواریم انتشار این فیلم نتیجه‌ی مثبتی به همراه داشته و جامعه‌ی جهانی را به سوی حمایت کردن از یک گروه از مردم، جنگل، ملت، زمین و یک حکایت ترغیب کند.»

اریسوان گواجاجارا افزود: «ما اجازه‌ی فیلم‌برداری نداشتیم؛ اما فکر می‌کنم انتشار تصویر آواها مهم است چون اگر ما این تصویر را به جهانیان نشان ندهیم آنان ممکن است توسط قاچاقچیان چوب کشته شوند. این مهم است که نشان دهیم آنان وجود دارند و جانشان در معرض تهدید قرار دارد. لذا ما با استفاده از این تصاویر از مقامات می‌خواهیم از جان بستگان ما که علاقه‌ای به تماس داشتن با دیگران ندارند محافظت کند.»

بعضی از اعضای قبیله‌ی آوا با جامعه‌ی بیرون در تماس هستند اما بسیاری از آنان در مناطق عمیق جنگل آمازون در انزوا زندگی می‌کنند. اما محدوده‌ی زندگی آن‌ها و آینده‌شان نه تنها توسط عابرین خلافکار بلکه توسط فعالیت‌هایی که از سوی دولت برزیل نیز غیرقانونی اعلام نشده، در معرض خطر قرار دارد.

بر اساس گزارش Survival International، قلمروی قبلیه‌ی آوا که به عنوان در خطرترین قبیله شناخته شده، مدام در حال کوچک شدن است. در زمان ریاست جمهوری ژانیر بولسونارو، رئیس جمهور فعلی برزیل، بسیاری از قوانین حفاظت از محیط زیست اعتبار خود را از دست داده‌اند و جنگل بارانی آمازون که از آن به عنوان چاه کربن زمین یاد می‌شود و بهترین مهارکننده‌ی تأثیرات گازهای گلخانه‌ای است با سرعتی بالغ بر یک زمین فوتبال در دقیقه در حال محو شدن است.

از زمانی که بولسونارو در سال ۲۰۱۸ به قدرت رسید، دیگر به بنیاد ملی سرخپوستان اجازه‌ی مرزبندی زمین‌های حفاظت‌شده را نداده و کنترل این حدود را به وزارت کشاورزی محول کرده است. او همچنین تهدید کرده که وزارت محیط زیست را ملغی و سازمان‌های بین‌المللی‌ای از جمله WWF، صلح سبز و Survival International را از کشور اخراج می‌کند. وی همچنین در نظر دارد برزیل را از عهدنامه‌ی اقلیمی پاریس خارج کند.

استفان کوری، مدیر سازمان Survival International گفت: «این ویدیو سندی است مبنی بر این که مردم آوا وجود دارند. و با نگاهی اجمالی به تصاویر ماهواره‌ای می‌توان عمق خطری را که با آن مواجه هستند را درک کرد. قاچاقچیان چوب تاکنون بسیاری از آنان را کشته‌اند و بسیاری دیگر را مجبور کرده‌اند از جنگل بیرون بروند. رئیس‌جمهور بولسونارو و دوستان ایشان در صنعت چوب تمایل دارند بازماندگان این جمعیت، حذف شوند. تنها حمایت جهانی است که می‌تواند از یک قتل‌عام جلوگیری کند.»

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

زنگ تفریح: حرکت زمین، ساعت و تقویم

در این ویدیو به حرکت وضعی و حرکت انتقالی زمین پرداخته و به صورت مختصر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *