عاملی مهم‌تر از نی‌های پلاستیکی در آلودگی اقیانوس‌ها وجود دارد

کرونوس – رسانه‌ها علاقه‌ی زیادی به ذکر کردن نی نوشابه به عنوان دلیل اصلی آلودگی آب اقیانوس‌ها دارند؛ اما نی‌های پلاستیکی تنها ۰/۰۲ درصد از زباله‌ی اقیانوس‌ها را تشکیل می‌دهند. قسمت بیشتر آلودگی دریاها از جای دیگری آب می‌خورد.

بر اساس گزارش NBC News، به نظر می‌رسد یکی از این موارد فیلتر سیگار باشد. فیلتر ۵/۶ میلیارد سیگاری که سالانه در اقصی‌نقاط جهان تولید شده و دو سوم آن‌ها به شکلی غیرمسئولانه دور ریخته می‌شود حاوی استات سلولز می‌باشد که تجزیه‌ی آن به بیش از ۱۰ سال زمان نیاز دارد. فیلتر سیگار بیشترین مورد یافت شده از سواحل جهان طی ۳۲ سال گذشته بوده است: از سال ۱۹۸۶ تاکنون ۶۰ میلیون فیلتر سیگار از سواحل زمین جمع‌آوری شده است.

فیلتر سیگار در اواسط سده‌ی ۱۹۰۰ برای جلوگیری از مضرات سیگار اختراع شد، اما خودش تبدیل به مشکل جدیدی شد. یکی از اساتید دانشگاه سن‌دیگو می‌گوید متقاعد کردن سیگاری‌ها به زمین نینداختن فیلترهایشان کار بسیار مشکلی است.

اینک پروژه‌ای با نام پروژه‌ی آلودگی ته‌سیگار آغاز به کار کرده که قصد دارد رفتار سیگاری‌ها نسبت به ته‌سیگارهایشان را تغییر دهد. در وبسایت این گروه آمده: «مدت‌های زیادی است که ته‌سیگار، سواحل، پارک‌ها و جوامع ما را آلوده کرده‌اند – حال وقت عمل است!»

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

پنج امکان برای سفر به کهکشان‌ها

فواصل بین ستارگان و سیارات نجومی است و انسان به سختی می‌تواند با علم امروزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *