هوش مصنوعی سرطان سینه را بهتر از پزشکان تشخیص می‌دهد

کرونوس – سرطان سینه در زنان بسیار شایع است. این عارضه عمده‌ترین سرطان گریبان‌گیر زنان در انگلستان و ایالات متحده آمریکا می‌باشد به طوری که در این کشورها از هر ۸ زن یک نفر در طول عمرش به آن مبتلا می‌شود. اگر سرطان سینه زود تشخیص داده شود درمان آن نیز بسیار ساده‌تر خواهد بود؛ لذا معاینات متداوم و تشخیص دقیق از عوامل مهم در مبارزه با این بیماری هستند. حال، یک برنامه‌ی هوش مصنوعی (AI) موفق شده گوی سبقت را در تشخیص سرطان با استفاده از اسکن سینه از پزشکان برباید.

در انگلستان، از همه‌ی زنان بالای ۵۰ سال خواسته می‌شود به طور منظم و هر سه سال یک بار تست ماموگرافی یا ماموگرام که عکس اشعه اکس از سینه‌ها است انجام دهند. این کار باعث می‌شود علایم سرطان پیش از این که توده‌ای قابل توجه در بدن شکل گیرد قابل ردیابی باشد.

نتایج ماموگرافی معمولاً توسط دو پزشک مستقل مورد بازبینی قرار می‌گیرد؛ اما هر از گاهی تشخیص به درستی انجام نمی‌شود ویا شخصی به اشتباه مبتلا به سرطان تشخیص داده می‌شود. محققین گوگل هلت (Google Health) یک مدل از هوش مصنوعی را به گونه‌ای آموزش دادند تا بتواند موارد سرطانی را از روی عکس‌های رادیوگرافی سینه‌ی زنان انگلیسی و آمریکایی تشخیص داده و درصد خطا را پایین آورد.

با این که این برنامه از سوابق پزشکی بیماران اطلاعی ندارد، اما قادر است درست مانند یک پزشک سرطان را شناسایی کرده و درصد خطای تشخیص را نیز پایین بیاورد. این هوش مصنوعی توانست میزان خطا در تشخیص اشتباه سرطان را در زنان آمریکایی تا ۵/۷ درصد و در زنان انگلیسی تا ۱/۲ درصد کاهش دهد. همچنین میزان مواردی که به اشتباه تشخیص داده نمی‌شدند توسط این برنامه برای زنان آمریکایی و انگلیسی به ترتیب ۹/۴ درصد و ۲/۷ درصد کاهش یافت. نتایج این یافته‌ها در Nature به انتشار رسیده است.

محققین می‌گویند این نرم‌افزار هوش مصنوعی به جای این که به طور کامل جایگزین نظر پزشک متخصص شود قادر است بار کاری پزشکان پرکار را بسیار پایین آورد. در حالی که معمولاً برای تشخیص سرطان سینه و بررسی عکس‌های رادیولوژی به نظر دو پزشک نیاز است، این نرم‌افزار می‌تواند جایگزین یکی از دو پزشک شود. پزشک دیگر می‌تواند نتایج را با نتایج حاصل از تحلیل هوش مصنوعی مقایسه کرده و در صورت وجود تناقض در تشخیص از پزشک دوم کمک بگیرد. این گروه معتقد است با این کار بار کاری یکی از پزشکان تا ۸۸ درصد کاهش می‌یابد.

دومینیک کینگ مسئول پروژه‌ی Google Health به AFP گفت: «کشوری را به من نشان دهید که در آن سر پزشکان و پرستاران شلوغ نباشد. این نرم‌افزار امکان این را دارد که کمکی برای خدمات عالی بازبین‌های انسانی باشد.»

این نخستین بار نیست که نشان داده شده هوش مصنوعی در مرحله‌ی تشخیص بیماری از پزشکان پیشی می‌گیرد. هوش مصنوعی می‌تواند سال‌ها پیش از این که علائم قابل تشخیص پدیدار شوند در تشخیص سرطان پوست، بیماری‌های چشمی و حتی یافتن علائم آلزایمر از پزشکان بهتر عمل کند.

دست‌اندرکاران راه‌اندازی این برنامه‌ی هوش مصنوعی امید دارند مطالعات آینده به تأیید یافته‌های آنان پرداخته و معلوم کنند آیا این برنامه می‌تواند در مراکز درمانی مورد استفاده قرار گیرد یا خیر. آنان می‌نویسند: «ارزیابی دقیق هوش مصنوعی می‌تواند کارآیی و دقت تشخیص سرطان سینه را در آزمایش‌های کلینیکی به طور قابل توجهی افزایش دهد.»

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

رکورد دورنوردی کوانتوم شکسته شد

کرونوس – نظریات و آزمایشات گوناگون نشان داده که رایانه‌های کوانتومی در آینده با استفاده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *