ویدئو: فمینیسم چیست؟

فمینیسم نگاهی بین‌رشته‌ای در علوم اجتماعی و سیاسی به مسأله‌ی برابری در حقوق بر اساس جنسیت، بیان جنسیتی، هویت جنسیتی و جنس انسان‌ها می‌باشد. فمینیسم در طول تاریخ از آزمون انتقادی مسأله‌ی نابرابری بین دو جنس مرد و زن به تمرکز به ساختارهای اجتماعی و اجرایی جنسیت تغییر مسیر داده است.

فمینیست‌ها در جاهایی که نابرابری در قابلیت‌ها و جنسیت مشاهده می‌شود وارد عمل شده و سعی در تغییر عوامل ایجاد این نابرابری‌ها می‌کنند.

فعالیت سیاسی فمینیست‌ها این روزها عموماً معطوف به مسائلی همچون حق بر تولید مثل، خشونت خانگی، عدالت و برابری اجتماعی و وضعیت شغلی زنان گشته است. مسأله‌ی حقوق زنان هنوز در پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا مسأله‌ای زنده و حل‌نشده است و فمینیست‌ها از طرق گوناگونی به طرح مسأله می‌پردازند.

دو گرایش اصلی در جریان فمینیسم (که با علوم سیاسی رابطه‌ی تنگاتنگی دارد) و نوع نگاه متفاوت آن‌ها به مسأله‌ی نابرابری در ویدیوی اخیر ما شرح داده شده است. همچنین یکی از تلاش‌های موفق در زمینه‌ی شرح و تحلیل منشاء نابرابری‌های اجتماعی در کتاب معروف «منشاء خانواده، مالکیت خصوصی و دولت» اثر فردریش انگلس به این مسأله می‌پردازد که شیوه‌ی تولید اقتصادی به صورت مستقیم بر جایگاه اجتماعی زنان تأثیر گذاشته است و ریشه‌ی این تغییرات را می‌توان با مطالعه‌ی شیوه‌ی زیست انسان‌ها در تاریخ کشف کرده و در جهت تغییر آن‌ها برنامه‌های ویژه‌ای طرح کرد.

این ویدئو که روی یوتیوب و آپارات موجود است، نخستین قسمت از مجموعه ویدئوهای جنبش زنان و نظریه‌ی جنسیت است که به تدریج کامل شده و روی اینترنت قرار خواهد گرفت.

شما نیز می‌توانید ما را از نظرات و پیشنهادهای خود برای بهبود ویدیوها و مطالب روی سایت بهره‌مند سازید!

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

مصاحبه با رحمان حسینی

در این اپیزود با رحمان حسینی مصاحبه کردیم. رحمان میزبان رادیو اکسپورت و پادکست شب‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *