پزشکان رنگین‌پوست در انگلستان و آمریکا هنوز درآمد کمتری از پزشکان سفیدپوست دارند

کرونوس – اطلاعات ناامیدکننده‌ی تازه‌ای که از سوی Nuffield Trust منتشر شده نشان می‌دهد پزشکان رنگین‌پوستی که برای وزارت بهداشت انگلستان کار می‌کنند از درآمد کمتری نسبت به همتایان سفیدپوست خود برخوردارند.

این تحقیقات که نتایج آن‌ها در British Medical Journal به انتشار رسیده واکنشی است به درخواست وزیر بهداشت انگلستان که درخواست حذف تفاوت فاحش درآمدی بین جنسیت‌های مختلف شاغل در این وزارتخانه را داده بود.

بر اساس قانون جدیدی که در سال ۲۰۱۷ در انگلستان به تصویب رسیده، همه‌ی شرکت‌هایی که بیش از ۲۵۰ نفر شاغل دارند موظفند تفاوت حقوق پرداختی بین کارمندان زن و مرد خود را به صورت عمومی اعلام دارند. این شامل مؤسسات بخش دولتی همچون وزارت بهداشت، مدارس و نیروهای مسلح نیز می‌شود. نخستین سری این گزارش‌ها در اردیبهشت ماه منتشر شد که نشان می‌داد حقوق دریافتی کارمندان زن به میزان قابل توجهی پایین‌تر است.

طی یک سالی که از تصویب این قانون گذشته، بسیاری از فعالین اقتصادی و برابری‌طلب از دولت خواسته‌اند انتشار چنین گزارش‌هایی را در مورد وضعیت دریافتی اقلیت‌ها نیز اجباری سازند که تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است.

بررسی وضعیت حقوقی کارمندان وزارت بهداشت انگلستان در ماه دسامبر ۲۰۱۷ نشان می‌دهد تفاوت در میانگین دریافتی پایه بین کارمندان سفیدپوست و کارمندان رنگین‌پوست یا اقلیت‌های قومی در بین همه‌ی تیپ‌های کاری پزشکان چیزی بین ۰ تا ۱ درصد بوده است. اما حقوق مشاوران (پزشکان متخصص رده‌بالا که جایگاه ویژه‌ای در وزارت بهداشت دارند) تفاوت بیشتری نشان می‌داد. میانگین حقوق پایه‌ی مشاورین سیاه‌پوست یا اقلیت قومی ۴/۹ درصد کمتر از میانگین پایه حقوق مشاورین سفیدپوست بود. این یعنی دریافتی آنان در ماه سپتامبر ۳۸۷ پوند کمتر از همتایان سفیدپوست خود بوده و نشان‌دهنده‌ی تفاوتی بالغ بر ۴۶۴۴ پوند در سال می‌باشد.

مطالعات مشابه در ایالات متحده نیز مبین وجود تفاوت بین دریافتی گروه‌های قومی و رنگین‌پوست با دیگر گروه‌ها می‌باشد. گزارش دریافتی پزشکان در سال ۲۰۱۸ که به بررسی حقوق دریافتی ۲۰۰۰۰ پزشک آمریکایی می‌پردازد نیز نشان‌دهنده‌ی همین واقعیت است. بر اساس این گزارش، دریافتی اقلیت‌های غیر سفیدپوست به طور ثابت کمتر از همتایان سفیدپوستشان بوده است. پزشکان آمریکایی سیاه‌پوست سالانه ۲۰۰۰۰ دلار کمتر از همتایان قفقازی خود (نژاد بیشتر مردم ساکن اروپا و آمریکا) دریافتی داشته‌اند. وضع البته برای پزشکان زن سیاه‌پوست از این هم بدتر است: آنان سالانه به طور متوسط ۱۰۰۰۰۰ دلار کمتر از همکاران مرد سیاه‌پوست خود درآمد داشته‌اند.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

اگر به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اید باید واکسن بزنید؟

کرونوس – اگر تاکنون به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اید، ممکن است بپرسید آیا لازم است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *