کتامین در بهبود افسردگی حاد مؤثر است

کرونوس – نتایج یک آزمایش کلینیکی که توسط یک شرکت بزرگ داروسازی انجام شده است نشان می‌دهد که بهبود شرایط افسردگی و افکاری که به خودکشی منجر می‌شوند با استفاده از کتامین امیدوارکننده بوده است.

لازم به ذکر است که شکل دارویی که برای افراد تجویز می‌شود با فرمی از کتامین که در خیابان‌ها و کلوب‌های شبانه یافت می‌شود متفاوت است. این دارو با نام اسکتامین شناخته می‌شود که بخشی از مولکول معروف کتامین است.

یکی از ویژگی‌های منحصربفرد این دارو، سرعتی است که در مقابله با افسردگی و افکار منجر به خودکشی دارد. داروهای ضدافسردگی مرسوم معمولاً چند هفته پس از تشخیص و تجویز شروع به تأثیرگذاری می‌کنند حال این که محققین امیدوارند این دارو سرعت اثرگذاری را بیشتر کند.

محققین ۶۸ نفر را که بسیار در معرض خطر خودکشی قرار داشتند و همگی داروهای ضدافسردگی مصرف می‌کردند مورد آزمایش قرار دادند. به نیمی از افراد این گروه هفته‌ای دو بار اسپری اسکتامین داده می‌شد که از طریق بینی استنشاق کنند حال این که به دیگر افراد گروه ماده‌ای بی‌تأثیر داده می‌شد. حتی پزشکانی که این آزمایش را انجام می‌دادند نمی‌دانستند که به چه کسی اسکتامین و به چه کسی ماده‌ی بی‌تأثیر داده شده است.

نتایج آزمون بیان‌گر تأثیرگذاری بالای آن بود. پس از فقط چند ساعت هم پزشکان و هم کسانی که روی آنان آزمایش انجام شده بود اعلام کردند که علایم آنان بهبود پیدا کرده است. این بهبود حتی تا ۲۴ ساعت بعد از آزمایش نیز مشهود بود. پس از ۲۵ روز، همه‌ی ۶۸ نفر دوباره مورد بررسی قرار گرفتند، اما تفاوتی بین گروهی که اسکتامین مصرف کرده بودند با گروهی که ماده‌ی بی‌تأثیر مصرف کرده بودند یافت نشد که به این معنی بود که داروهای عادی ضدافسردگی تا آن موقع تأثیر خود را شروع کرده بودند.

با این که هیچ موردی از اعتیاد یا سوءمصرف این ماده گزارش نشده، عده‌ای پیشنهاد کرده‌اند که تأثیر اعتیادآور این ماده باید بیشتر مورد مطالعه قرار گیرد.

دکتر استون، از رویال کالج روانکاوی در انگلستان نتایج این آزمایش را «جالب» عنوان کرد و به بی‌بی‌سی گفت: «با توجه به این که این آزمایش توسط یک شرکت داروسازی انجام شده است، پس به طور بالقوه به نظر می‌رسد احتمال استفاده از این نوع درمان برای افسردگی زودتر بیشتر باشد.

این آزمون‌ها قرار است وارد مرحله‌ی سوم شود که در آن افراد بیشتری مورد مطالعه قرار خواهند گرفت. اگر نتایج به همین شکل امیدوارکننده باشند، طولی نمی‌کشد که اسکتامین برای بهبودی‌بخشی به افراد مبتلا به افسردگی حاد مورد استفاده قرار گیرد.

درباره هیأت تحریریه

این مقاله توسط هیأت تحریریه نوشته ویا ویرایش شده است. عضویت در هیأت تحریریه با توجه به «شرایط همکاری با کرونوس» برای عموم آزاد است.

آیا می‌دانستید؟

مصاحبه با رحمان حسینی

در این اپیزود با رحمان حسینی مصاحبه کردیم. رحمان میزبان رادیو اکسپورت و پادکست شب‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *