زنبورها جذب الگوی گرمایی گل‌ها می‌شوند

کرونوس – بر اساس مقاله‌ای در eLife، از ۱۱۸ گونه‌ی گیاهی که با عکاسی گرمایشی مورد مطالعه قرار گرفتند، ۵۵٪ از آن‌ها روی یک گلشان اختلاف گرمایی بیشتر از ۲ درجه‌ی سانتیگراد داشتند. بین این‌ها، متوسط تغییرات دمایی ۵ درجه و بیشترین تغییرات دمایی ۱۱ درجه بود. نشان داده شده است که زنبورها، اختلاف گرمایی ۲ درجه بین قسمت‌های مختلف گل را تشخیص می‌دهند.

وقتی نویسندگان این مقاله گل‌های مصنوعی‌ای را درست کردند که گلبرگ‌ها یا مربعی در وسط گل اختلاف دمایی با قسمت‌های دیگر گل داشت، متوجه شدند که زنبورهای عسل متوجه این اختلاف گرمایی می‌شوند. وقتی به این زنبورها یاد داده شد که یکی از این دو الگو را به عنوان غذا و دیگری را به عنوان آب شناسایی کنند، زنبورها سراغ گل‌هایی را گرفتند که حاوی غذا باشد.

ظاهراً گل‌ها سرنخ‌هایی از این که دارند که چطور برای حس‌های متفاوت جذاب باشند. آن‌ها در هنگام اوج گرده‌افشانی، به دنبال زنبورهای پرکار می‌گردند. زنبورهای گرده‌فشان گل‌های مورد علاقه‌ی خود را از طریق همین الگوهای گرمایی پیدا می‌کنند و حتی اگر طعم و بوی آن گل‌ها خیلی شبیه به هم باشد، قادرند آن‌ها را به درستی شناسایی کنند. دکتر هیتر ویتنی از دانشگاه بریستول در بیانیه‌ای اعلام کرد: «می‌دانیم که میله‌های متعدد متصل به پرچم گل‌ها، قابلیت زنبورها در کندوکاو و ذخیره‌ی غذا را بیشتر می‌کند. لذا آن‌ها می‌توانند به دلیل تعدد این میله‌ها، غذای بیشتری را ذخیره کنند تا کلونی‌شان بتواند به زندگی ادامه دهد.»

دیگر این که استخراج گرده از یک گل گرم به زنبور این امکان را می‌دهد که در روزهای سرد بتواند بیشتر به دنبال غذا بگردد.

گل‌ها – به ویژه آن‌هایی که از طریق زنبورها گرده‌افشانی می‌کنند – گاهی از طریق واکنش‌های شیمیایی گرمای مطلوب خود را ایجاد می‌کنند، اما بیشتر آن‌ها برای جذب این گرما به نور خورشید وابسته‌اند. به همین دلیل، گل‌هایی که در مناطق گرم و آفتابی می‌رویند، اختلاف دمایی بیشتری در قسمت‌های مختلف گلشان دارند. گل‌های این مناطق با استفاده از رنگ‌دانه‌های تیره‌رنگی که گرما را بیشتر در خود نگه می‌دارند، حرکت کردن به سمت خورشید، و نوردهی متفاوت بین گلبرگ‌های در سایه و گلبرگ‌های نوردیده چنین الگوهایی را ایجاد می‌کنند.

استفاده از دما تنها یکی از راه‌هایی است که زنبورها و دیگر حشرات گرده‌افشان را به سمت گل‌ها جذب می‌کند. زنبورها در طیف ماورای بنفش نزدیک می‌ببینند. لذا گل‌هایی که به نظر ما سفید می‌رسند، برای زنبورها ماورای بنفش و جذاب هستند.

درباره بیژن صباغ

بیژن صباغ، سردبیر سایت کرونوس فارسی و میزبان کانال کرونوس روی یوتیوب و آپارات می‌باشد.

آیا می‌دانستید؟

پنج امکان برای سفر به کهکشان‌ها

فواصل بین ستارگان و سیارات نجومی است و انسان به سختی می‌تواند با علم امروزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *