درمان با Botox سرعت رشد حسی را کاهش می‌دهد

کرونوس – محققین می‌گویند درمان با بوتاکس در افراد جوان موجب کند شدن روند رشد حسی آنان می‌شود.

محققین کلینیکی در نشریه‌ی پرستاری زیبایی‌شناسی نوشته‌اند که بسیاری از افراد زیر 25 سال علاقه‌ی فزاینده‌ای به تزریق‌های مربوط به از بین بردن چین و چروک پوست پیدا کرده‌اند.

این تحقیقات نشان می‌دهد جراحی‌هایی با هدف سخت شدن پوست موجب می‌شوند جوانان در آینده نتوانند احساسات خود را به طور کامل بروز دهند. یکی از اعضای مهم جراحان پلاستیک انگلستان می‌گوید تزریق چنین سمومی به نوجوانان «از نظر اخلاقی اشتباه» می‌باشد. بوتاکس و موارد دیگر سموم از این دست با فلج کردن موقت عضلات بالایی صورت، باعث می‌شوند که صورت در هنگام اخم کردن چین نخورد.

هلن کولیر که مسئولیت این پژوهش را به عهده داشته است می‌گوید شوها و برنامه‌های تلویزیونی مربوط به افراد مشهور و فرهنگ آن‌ها موجب جلب شدن افراد جوان جلب به سمت «صورت‌های لال و یخ‌زده‌» شده‌اند. او به یکی از فرضیه‌های معروف روان‌شناسی – ارتباط از طریق صورت – اشاره می‌کند که بر اساس آن نوجوانان یاد می‌گیرند چگونه با تغییر میمیک صورت منظور خود را بفهمانند. او می‌گوید: «اگر آن شرایط بیانی از زندگی کودک حذف شود، موجب کند شدن روند یادگیری حسی و رشد اجتماعی آنان خواهد شد.» این تحقیق از همه‌ی فعالین می‌خواهد که از ابزارهای سنجشی استفاده کنند تا مطمئن شوند دلایل کلینیکی کافی برای درمان با بوتاکس وجود دارد. ابزارهای سنجشی بسیاری وجود دارد که با در نظر گرفتن کلفتی پوست، میزان آفتاب‌سوختگی و عمق فرورفتگی‌های روی پوست، نتیجه‌ی مطلوب به دست می‌دهند، ولی دست‌اندرکاران معتقدند که بسیاری از کلینیک‌ها، درآمد خود را مقدم بر آزمایشات این‌چنینی قرار می‌دهند.

خانم کولیر از روان‌پزشکان و مشاورین روانی می‌خواهد بر روی اعتماد به نفس جوانان بیشتر کار کنند تا نیاز به تزریق و جراحی کاهش یابد. او می‌افزاید: «با این که تأثیر این سم موقتی است، تحقیقات نشان می‌دهند که عضلات هیچ‌وقت به طور کامل به روند عادی کار خود بازنمی‌گردند.» دکتر مایکل لوییس، محقق روان‌شناس در دانشگاه کاردیف می‌گوید: «ما باید از عواقب درمان پیش از موعد آگاه باشیم.» او ادامه می‌دهد: «بیان ما بر روی دریافت احساس ما از اطرافمان تأثیر می‌گذارد. ما می‌خندیم چون شاد هستیم، اما همچنین خندیدن موجب شادی ما می‌شود. درمان با داروهایی همچون بوتاکس باعث می‌شود فرد نتواند بیان‌های خاص حسی را به درستی انجام دهد و لذا طبیعتاً بر روی یادگیری امور حسی تأثیرگذار خواهد بود.»

راجیو گرور، رئیس بنیاد انگلیسی جراحان زیبایی می‌گوید: «تزریق بوتاکس بر روی نوجوانان از نظر اخلاقی کاری نادرست است و پزشکان معتقد این کار را انجام نمی‌دهند. این کار تنها موجب ایجاد به‌هم‌ریختگی در بدن در بدترین زمان ممکن می‌شود.»

درباره منظر عقدایی

خانم عقدایی، عکاس، نویسنده و مترجم همکاری خود را با کرونوس از سال ۲۰۱۸ آغاز کرده است.

آیا می‌دانستید؟

نظریه ریسمان به زبان ساده

یکی از این اسرار حل‌نشده در فیزیک عدم همخوانی نظریه نسبیت عام با مکانیک کوانتوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.