اپیزود ۱۱ – اسرائیل و اورشلیم شرقی

خانه انجمن ها متن اپیزودهای اجرا شده اپیزود ۱۱ – اسرائیل و اورشلیم شرقی

این جستار شامل 0 پاسخ ، و دارای 1 کاربر است ، و آخرین بار توسط هیأت تحریریه هیأت تحریریه در 1 سال، 3 ماه پیش بروز شده است.

 • نویسنده
  نوشته ها
 • #1711
  هیأت تحریریه
  هیأت تحریریه
  سرپرست کل

  [متن اپیزود]

  پس از مهاجرت جمعی فلسطینیها در ۱۹۴۸ خط سبزی اورشلیم را به بخش شرقی و غربی تقسیم کرد. ۱۹ سال بعد، اسرائیل اورشلیم شرقی را به صورت غیرقانونی به محاصره درآورد و قانون قضایی اسرائیل را بر جمعیت فلسطینی خودش اعمال کرد.

  قوانینی که به اسرائیل اجازه میدهد فلسطین را محاصره کند، شامل سه استراتژی اساسیست:

  ایجاد اکثریت یهودی

  کاهش حضور فلسطینیان

  بایکوت اورشلیم شرقی و تقسیم کرانهی شرقی به دو بخش.

  سیاستی بر پایهی تبعیض استعماری وحشتناک که بنگاه‌‌های ساختوساز اسرائیلی در آن نقش مهمی داشتند.

  بلافاصله بعد از محاصرهی اورشلیم شرقی، اسرائیل شروع به ساختن خانههایی کرد که تا الآن ۳۵ درصد شهر را اشغال کرده و فقط ۱۳٪ از فلسطینیان اجازهی خانهسازی بدون اجازه از دولت اسرائیل را دارند. دولت اسرائیل وضعیت دشواری را برای خانهسازی فلسطینیان ایجاد کرده و به صورت مداوم ساختمانهای آنها را خراب میکند.

  اسراییل همچنین اقامت بسیاری از اورشلیمیها را بازپسگرفته و ادعا میکند آنان خارج از شهر زندگی میکنند؛ و برای گسترش سیاست استعماری خود، فلسطینیان را به منطقهی محافظتشدهی اورشلیم شرقی منتقل میکنند. مردم راههای غیرقانونیای برای دسترسی به محلات فلسطینینشین و اسرائیلینشین ساختهاند / با احتساب پاسگاههای بازرسی نظامی در اطراف شهر.

  برای ساخت و ساز بیشتر در شهر، اسرائیلیان اقدام به ساخت پارکهای مذهبی و راههای گسترده به سمت تلآویو کردهاند و شهر را برای ساخت پارکهای زمینشناسی و مناظر غیرطبیعی کاملاً تغییر دادهاند.

  این اقدامِ دیوار جداکننده که ساخت آن هنوز ادامه دارد، باعث میشود بسیاری از فلسطینیان به اورشلیم دسترسی نداشته باشند. امروز، دویست هزار ساکن یهودی وجود دارند و صدهزار تن دیگر در سمت شرقی اورشلیم ساکناند.

  این واقعیت فلسطینی‌‌ها در اورشلیم شرقیست در حالی که سیصد هزار فلسطینی ساکن در آنجا وجود دارند که دست کم صد هزار نفر از آنان به خاطر دیوار جدا شده اند.

  به دلیل استعمار

  با کمک فقر

  و با جداسازی مذهبی

  لینک ویدئو: https://www.youtube.com/watch?v=ufuXvFKKkWc

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.